Starszyzna“Dla mnie, starszy jest ten, który osiągnął wiek mądrości. Ktoś, kto zna wartość kultury i wciąż ją podnosi. Ten kto potrafi być nauczycielem. “

– Della Badwound, Oglala LakotaStarsi, Starszyzna, Rada Starszych

Na całym świecie, obecnie i w przeszłości, nawet bardzo odległej, spotykamy społeczności plemienne, klanowe, itp., w których głównym „organem” decyzyjnym i doradczym jest Starszyzna czy też Rada Starszych. Kobiety i mężczyźni, na ogół starsi już wiekiem, wybierani byli do tej funkcji przez swoją społeczność. Żyli bardzo tradycyjnie i często bez kontaktu z nowoczesnymi kulturami. Bycie Starszą czy Starszym to wielki honor i zaszczyt, ale także wielka odpowiedzialność. Dlatego byli i są to ludzie o wielkiej mądrości i rozległej wiedzy, z dużym życiowym doświadczeniem, posiadający wielkie zalety ducha, takie – między innymi – jak współczucie, cierpliwość, wytrwałość, prawdomówność. Posiadający wiele talentów, które pozwalają im być strażniczkami_kami mądrości, przepowiedni i proroctw.
Czytaj więcejPrzesłanie Starszyzny Hopi

Mówiłeś dotąd innym, że jest dopiero jedenasta.

Teraz musisz wrócić i powiedzieć im, że już nadszedł Czas.

Pora zastanowić się nad pewnymi rzeczami:

Gdzie mieszkasz?

Co robisz?

Czytaj więcejDroga Starszyzny

Pewnego wiosennego poranka wysoki Rdzenny mężczyzna, będący w latach swojej młodości, stanął w słonecznym promieniu i zaczerpnął świeże leśne powietrze w płuca. Poszedł do pobliskiego strumyka i po umyciu się w chłodnej wodzie, wziął z ogniska kawałek tlącego się cedru i odymił swoje ciało i włosy, a następnie wyśpiewał modlitwy do Stwórcy. Gdy skończył, ruszył ścieżką do lasu, aż doszedł do idealnego drzewa. Przez kilka lat obserwował to drzewo, czekając, by urosło na właściwą wysokość, a teraz był czas, aby zacząć.

Czytaj więcej