Zasady panujące w kręgu


To są podstawowe zasady spotykania się w kręgu. Poza tym każda grupa może dodać lub odjąć jakieś punkty zgodnie z własnymi potrzebami.


Stwarzamy specjalne miejsce

Przygotuj przestrzeń, aby dla każdej z uczestniczek stworzyć miejsce w kręgu. Środek kręgu zajmuje zwykle jakiś centralny obiekt (świeczka, wazon z kwiatami, mandala.itp).
W sytuacji spotkania on-line, każda uczestnicząca osoba przygotowuje swoją przestrzeń na krąg.


Mówimy kolejno 

Mówi jedna osoba naraz. Jeśli trzeba, używamy “przedmiotu do mówienia”, aby upewnić się, że każda będzie wysłuchana. (W wersji on-line zgłaszamy się przez “podniesienis łapki” – jest taka funkcja na zoom-ie, albo ustalamy kolejność, tak jakbyśmy siedziały w kręgu).

Wsłuchujemy się w ciszę i wewnętrzny głos

Zanim zaczniesz mówić, skontaktuj się ze swoim sercem czy brzuchem, odwołaj się do swojego wewnętrznego przewodnika. Także wszystkie osoby w kręgu zachęcamy do wyciszenia się i refleksji, do pozostawania w swojej świętej przestrzeni.

Przemawiamy z serca i z własnego doświadczenia

Mów to, co jest dla ciebie prawdziwe. Mów do centrum kręgu, nie do konkretnej osoby. Mów w pierwszej osobie, o swoich doświadczeniach, uczuciach, wglądach, przemyśleniach, obserwacjach. Staraj się nie używać uogólnień typu “świat jest.., kobiety …, człowiek …”. Oferuj kręgowi swoje doświadczenie i uczucia, a nie radę.

Słuchamy ze współczuciem i uważnością

Staraj się dać osobie mówiącej całą swoją uwagę. Słuchaj bez oczekiwań, bez osądzania, bez przerywania i komentowania, z zainteresowaniem, wczuwając się w sens wypowiedzi. Wsłuchuj się także w mądrość, która przemawia przez każdą z uczestniczek.

Bierzemy odpowiedzialność za własne doświadczenie, za swój wpływ na krąg

Demonstruj szacunek do siebie i wstrzemięźliwość. Obserwuj własne reakcje, aby upewnić się, że twoje potrzeby i oczekiwania są spełnione. Staraj się, aby twój wkład wzbogacił pozytywne doświadczenie całego kręgu.

Zachowujemy poufność

Podstawowa zasada kręgu to zasad poufności. To co jest wyrażane w kręgu, pozostaje w kręgu. To znaczy, że jeśli opowiadamy swoim bliskim, “jak tam było w kręgu” lub “o czym wy tam w kręgu rozmawiacie”, to zachowujemy dyskrecję, mówiąc jedynie o sobie i o własnych doświadczeniach. Jest to bardzo ważne, abyśmy mogły w tej przestrzeni czuć się całkowicie bezpieczne, by móc otwierać swoje serca, usłyszeć i poczuć inne kobiety – siostry, by uzdrowić stare zranienia.

Podejmujemy decyzje jednomyślnie

Kiedy trzeba podjąć decyzję, dotyczącą całego kręgu, staramy się osiągnąć jednomyślność. Ważne jest, aby wszyskie głosy zostały wzięte pod uwagę, i aby przyjęte rozwiązanie zostało w pełni przyjęte przez każda osobę – nie ma w kręgu „dyktatury” większości.